mezonet v Rezidenci Sadová
světlost a čistota jako priorita
Návrh interiéru v Rezidenci Sadová ve Zlíně pro klientku, která má ráda světlost a čistotu. Hlavní část mezonetového bytu má velká okna s jižní orientací. Dominantou je mramorová pracovní deska, kterou jsme použili i na konferenční stolky. Hodně pracujeme s nepřímým osvětlením, které je v prostoru nenuceně zakomponované. I přes použití velmi světlých a lesklých povrchů bylo snahou docílit útulného interiéru, který nebude působit chladně.
Design: MgA. Kateřina Tichá
Foto: Karolína Smilková
Velkou roli při návrhu interiéru hraje světlo - to přirozené z pozice interiérového designu většinou neovlivníme, takže dáváme velkou pozornost tomu umělému. Nejenom aby splňovalo estetické nároky, ale primárně ty funkční, které mají dopad na naši psychiku a zdraví. Samozřejmostí by mělo být vytvoření ambientního večerního osvětlení. To by mělo být ideálně řešeno nepřímo vyzařujícím zdrojem - buďto zabudováním LED pásků do nábytku nebo do SDK příček a různých profilů. Výsledkem je příjemné, pro oko přirozené světlo, které z velké části tvoří celkovou atmosféru výsledného interiéru. Určitě je to jeden z nejzákladnějších aspektů při tvorbě interiérů a je důležité jej nepodceňovat.
ložnice
jednotný koncept mezonetu
V materiálové návaznosti na zbytek bytu je navržena i hlavní ložnice majitelů. Celočalouněná manželská postel nabízí velkorysý úložný prostor díky výklopným lamelovým roštům. Na ten navazuje i otevíravá lavice před postelí.
Pokoj opticky prosvětluje velké zrcadlo, které zároveň vytváří zajímavou iluzi navazujícího prostoru.
Za čalouněným čelem postele je vytvořena MDF předstěna, která je z obou stran podsvícena LED pásky a opatřena odolnou stěrkou ve stylu benátského štuku.
Nemalou roli hraje zastínění oken - zatemňující závěsy, které by neměly chybět v žádné ložnici a také jemné záclony, které nabízí soukromí i přes den, aniž by ubíraly denní světlo.
Díky sníženému SDK stropu bylo možné zapustit bodové osvětlení a vytvořit koncový profil pro další nepřímé LED osvětlení. Díky tomu má ložnice ve večerních hodinách příjemnou ambientní atmosféru.
koupelna
malý prostor nijak neubírá funkci
Vedle ložnice je situovaná koupelna s WC, do které se nám podařilo zakomponovat i prostornou vanu a stropní sprchu.
Velkou roli ve vnímání prostoru zde hrají použité materiály. Lesklý mramorový obklad na stěnách opticky zvětšuje celý prostor. Matný obklad na podlaze ve stejném dekoru je zase praktický na údržbu.
Velké podsvícené zrcadlo by nemělo chybět v žádné koupelně. Podsvícení je jeden z nejelegantnějších způsobů jak do koupelny dostat funkční osvětlení, které klienti využívají při osobní hygieně. Nesmělo chybět ani podsvícené nástěnné zvětšovací zrcátko.
Elektrické zásuvky lze elegantně ukrýt do korpusu umyvadlové skříňky. Nábytkové zásuvky mají hloubku jenom něco okolo 40 mm, takže nijak neubírají vnitřnímu úložnému prostoru. Nad zásuvkami je madlo, které slouží pro uložení ručníku na ruce. V případě bez úchytového otevírání je to jeden ze způsobů, jak se vyhnout klasickému háčku na stěně.
vzorový byt v Otrokovicích
zelená jako propojení s velkorysou terasou
Krásný a vzdušný prostor bytu je podpořen světlými odstíny nábytku s detaily v černé, která celému interiéru dodá svěží kontrast.
Kuchyňská dvířka jsou z frézované MDF, pracovní deska z oblíbeného terrazzo.
Skříně na chodbě a TV stěna je z bělené překližky. Rohová knihovna odděluje dva různé prostory.
Linie jsou čisté, jednoduché, nerušivé. Ve večerních hodinách je k dispozici ambientní nepřímé osvětlení knihovny a TV stolku.
Promens Zlín
rekonstrukce kanceláří
Pro firmu Promens Zlín a.s. jsme ve spolupráci s MgA. Ondřejem Tichým www.vaqueros.cz navrhli podobu nových kanceláří, kterým dominuje energická žlutá barva. Ta z psychologického hlediska podporuje výkonnost a vytváří pozitivní pracovní prostředí.
Cílem byl open office se zachováním soukromí jednotlivých pracovníků a také vylepšení akustiky celého prostoru, který původně tvořily čtyři samostatné místnosti. Odstraněním stávajících SDK příček vzniká velkorysý prosvětlený prostor orientovaný na jih.
Jednotlivé "kóje" pro zaměstnance jsou oddělené skleněnými příčkami z reliéfního skla "flutes". Interiér doplňují živé rostliny, které zlepšují nejen vizuální dojem, ale také kvalitu ovzduší.
Zbytek interiéru je laděný do neutrálních tónů.
Studie využitelnosti komerčního prostoru
Rezidence Sadová
Pro SMO jsme ve spolupráci s MgA. Ondřejem Tichým vaqueros.cz zpracovali tři varianty možné využitelnosti nabízených komerčních prostor v rámci Rezidence Sadová v centru Zlína.
Součástí spolupráce bylo navržení polepu přímo na dveře daného objektu. Potencionální zájemci tak vidí přímo v daném místě pohromadě všechny informace o nemovitosti i její možné využití - posilovnu s wellness, banku nebo jakýkoliv obdobný kancelářský prostor a zdravotní nebo chirurgické zařízení.
Design: MgA. Ondřej Tichý + MgA. Kateřina Tichá
Vizualizace: Jan Rataj
vzorový 2kk v Otrokovicích
modrá kuchyně? a proč ne...
Klient si přál vytvořit interiér trochu jinak, neobvykle. Nábytek je navržen zcela prakticky, nicméně je zde zakomponováno několik nestandardních prvků, které spolu s modrou barvou vytváření zcela jedinečný prostor.
Držák na vína pod kuchyňským ostrůvkem, hned vedle jídelního stolu, takže je červené vždy po ruce. Magnetické držáky kořenek a nožů můžou být přirozenou součástí ostrůvku. A kryt radiátoru z překližky slouží jako velký parapet.
EXPLICIT REALITY
nové kanceláře ve Zlíně
Na ulici Dlouhá v centru Zlína v krásném rohovém prosvětleném prostoru vznikly dle mého návrhu nové kanceláře realitní společnosti Explicit Reality.
Největší prostor slouží jako open office a bylo potřeba do něj umístit i recepci. Tu oživuje dominantní zelená stěna, které dodává kontrast tmavé pozadí. Černá figuruje v celém prostoru, zjemňuje ji dřevo v kombinaci se světle šedými odstíny.
V čelní vitríně jsou umístěné atypické truhlíky na rostliny, které pomáhají zlepšovat klima celé kanceláře a vytvářejí příjemnou atmosféru.
Vedle hlavního vchodu vznikla na zakázku sedačka, která přesně vyplňuje daný prostor a nabízí klientům čekajícím na schůzku příjemné posezení.
Pro zachování soukromí každého zaměstnance byly navrženy čalouněné paravány, sloužící zároveň jako nástěnka. Měkké čalounění navíc zlepšuje akustiku celého prostoru. Akustice pomáhají i dřevěné lamely, které rozdělují hlavní prostor od zasedací místnosti a kanceláře ředitele. Poskytují i pocit většího soukromí a přitom propouštějí dostatek denního světla.
Veškeré kancelářské židle jsou od české značky RIM, která má sídlo v nedalekých Otrokovicích.
Nábytek na míru vznikal ve spolupráci s truhlářstvím Machálek Interiér. Stěrku v zasedací místnosti realizoval pan Knap - dekorativnisterka.cz
V druhé etapě realizace vznikne v zadních částech ještě chill-out zóna a druhý open space s kapacitou až pro sedm makléřů.
mezonet v Rezidenci Sadová
nadčasová elegance
Pro západně orientovaný dvoupodlažní byt jsme hledali elegantní, ale nadčasové řešení, které by zaujalo potencionální zájemce o koupi. Cílem bylo navření takového interiéru, který využije potenciál bytu na maximum. Prostorově poměrně členitý byt nabízí krásné výhledy na centrum Zlína.
Návrh interiéru: MgA. Kateřina Tichá
Vizualizace: Ing. arch. Tomáš Toegel
Hlavní vstupní prostor se nachází v přízemí bytu, nicméně to je umístěno ve 4.NP celého bytového domu Rezidence Sadová. Do tohoto prostoru se denní světlo dostane pouze při otevřených dveří do pokojů, takže bylo nutné volit světlé barvy a umístit dostatek umělého osvětlení, které celý vstupní prostor osvětlí. Osvětlení je řešeno hned několika světelnými okruhy, tak aby maximálně vyhovovalo všem běžným situacím. Pro klasické plné osvětlení je na stropě umístěno několik přisazeným tubusových bodovek, které jsou výškově rozehrány ve stropním dřevěném obložení.
Pro večer slouží nepřímé osvětlení ve spáře vedle schodů, případně ještě v nice nábytku vedle velkého zrcadla.
Podstatná část úložného prostoru je formou vestavného nábytku pod schodištěm, nicméně další dvě velké šatní skříně jsou hned naproti, vedle je široká lavice na sezení s místem pro odložení drobností.
K odkládání slouží závěsný stolek za dveřmi. Chybět nesmí další zrcadlo ke kontrole při odchodu.
javorová čtvrť
návrh interiéru v čistě ženském duchu
Interiér vznikal pro mladou maminku s oblibou v pudrově růžové a modré. Cílem bylo vytvořit útulný prostor, který si zachová svoji vzdušnost. Základ tvoří odstíny dubového dřeva v kombinaci s champagne skříňkami s akcentem růžové. Zlaté akcenty dotváření celkový dojem a podporují barevně teplý základ.
Přestože jsou v bytě předokenní rolety, záclony a závěsy celý interiér vyčistí, poskytnou soukromí i přes den a ještě více celý prostor zútulní. Kolejnička je skrytá SDK lištou, za kterou je umístěn LED pásek s teplým tlumeným osvětlením, které majitelka ocení především večer při sledování televize nebo posezení s přáteli.
Ve stejném duchu navazuje i design kuchyně. Základ tvoří lamino v odstínu champagne, horní skříňky v imitaci dubu opět doplněné o růžovou niku v laku. Pro zachování čistého dojmu je zvolena zafrézovaná skrytá úchytka, která je lakovaná do stejného odstínu jako skříňky. Zajímavým prvkem je šestiúhelníková strukturovaná mozaika v šedých odstínech.
Jídelní stůl byl vytvořen na míru ve stejném dekoru lamina, jako horní skříňky. Místo standardního lustru jsou použita čtyři závěsná svítidla, kdy dvě z nich tvoří zároveň závěsný květináč pro zelené rostlinky.
Pro optické oddělení kuchyňské a obývací části byla vytvořena oboustranná knihovna od podlahy až ke stropu. Tento prvek zároveň poskytuje pocit většího soukromí na pohovce, která je hned za dveřmi.
Foto: Anna Sajdok
ložnice
návod, jak se vyspat dorůžova
Ložnice vůbec nemusí být velká, aby jste se v ní cítili příjemně. Často bývá opak pravdou. Je to intimní prostor, ve kterém bychom se měli cítit bezpečně a ve velké ložnici to někdy může být problém. Kromě postele, skříní, nočních stolků a křesílka nebo němého sluhy na odkládání oblečení totiž moc nábytku v této místnosti nepotřebujeme a tak může velká místnost často působit nezabydleně.
Tady byl problém spíše opačný - klientka měla obavy, že je místnost pro ložnici příliš malá. Podlahová plocha má 13 metrů čtverečních, což sice není mnoho, ale přesto se podařilo využít každý kout na maximum.
Základ je samozřejmě postel, která je dostatečně vysoká pro příjemné vstávání i úložný prostor pod postelí. Jelikož chtěla klientka v ložnici televizi, bylo nutné pro její sledování přizpůsobit čelo postele, které tvoří měkké čalounění. Celý rám je dostatečně hluboký, čímž vznikl odkládací prostor pro rozečtenou knihu a další nezbytnosti. Zároveň je v něm zabudované nepřímé osvětlení, které je v ložnici velice důležité. Dobrou službu udělají zatemňovací závěsy, které prostor opět krásně zateplí a v kombinaci s jemnými záclonami poskytují požadované soukromí i za dne.
Foto: Anna Sajdok
dětský pokoj
pro malého neposedu a dobrodruha
Dětské pokoje jsou kapitoly samy o sobě a pokaždé nabízí nepřeberné množství zpracování. I v malém prostoru lze vytvořit spoustu originálních herních prvků s ohledem na záliby a dovednosti daného človíčka. Tady to bylo lezení po stěnách, autíčka, motorky a přespávání kamarádů.
Pro vytvoření opravdu odolného a pevného nábytku byla použita masivní buková překližka opatřená bezbarvým olejem OSMO. Místo klasické palandy, která by neměla tak časté využití, je extra spaní řešeno výsuvem ve spodní části postele. Lanové úchytky pro mořeplavce a dobrodruhy navazují na závěsné lano vedle postele. Díky masivním bukovým kulatinám je možné vyšplhat na horní síť, která poskytuje úkryt a prostor pro lelkování.
Přestože nebylo možné změnit pozici radiátoru, bylo možné odvětrávanou příčkou vytvořit druhou část horolezecké stěny. Přístup k ovládání radiátoru je zachování díky bezdotykově otevírací bočnici.
Pod budoucím psacím stolem je dostatek prostoru pro uložení hraček, mj. i do pojízdného kontejneru z překližky. Poslední police má v sobě LED pásek místo lampičky.
Foto: MgA. Anna Sajdok
předsíň
vítejte doma
Je to první místo, které uvidí každý příchozí včetně vás. Mělo by být samozřejmě plně funkční, určitě je ale dobré myslet i na estetiku. Prostor definuje dojem z celého bytu, připravuje na to, co přichází v dalších částech.
Radiátor je možné efektivně ukrýt do odkládacího stolku na klíče. Přístup k ovládání i ventilaci je řešen jednoduše a prakticky magnety. Dominantní gradient tapety skryje případné šmouhy okopáním. Pohodlné polstrované sezení je příjemný bonus při obouvání. Velké zrcadlo je nutností.
Koncepční studie showroomu SCHNEIDER ELECTRIC
Napajedla
Barevně výrazná varianta nového showroomu pro Schneider Electric v Napajedlích. Dělící příčky mezi jednotlivými místnostmi jsou tvořené poloprůhledným karbonátech pro zachování maximální světlosti v interiéru. Barevné akcenty na skleněných příčkách přecházejí do potisku na podlaze. Informační grafika navádí klienty do jednotlivých částí interiéru, aniž by vizuálně prostor nějak rušila.
Zbytek interiéru je navržen v jemných světlých barvách s decentními černými akcenty, což nechá vyniknout tři dominantní barvy (žlutá pro "garáž", oranžová pro showroom a červená pro laboratoř).
realizace kuchyně s jídelnou
dřevo a černá v kontrastu
Kuchyni pro mladý pár měla dominovat černá v kombinaci s teplým odstínem dubové dýhy. Americká lednice je obestavěná nábytkem, aby lépe zapadla do celého interiéru. Výrazným prvkem je atypická prosklená vitrína, která nabízí ambientní skryté LED osvětlení, což klienti ocení především ve večerních hodinách. Pracovní deska je ze světlého technického kamene v nadčasovém provedení lehkého žilkování imitace mramoru. Černé zafrézované úchytky doplňují jednoduchost celé kuchyně. Digestoř je součástí indukční desky. Zbývá doplnit barové židle a stropní lištové osvětlení a kuchyně bude kompletně hotová.
sadová 2+kk
nové bydlení ve Zlíně
V rámci chystaného projektu Rezidence Sadová ve Zlíně jsem měla tu možnost vybrat a navrhnout tři vzorové byty.
Prvním z nich je menší prostor pro mladý pár laděný ve světlých přírodních odstínech v kombinaci se světle růžovou barvou, která navazuje na nádherné kvetoucí stromy přímo za okny - jednu z velkých výsad ulice Sadová.
Interiér je zpracován jednoduše a funkčně, přesto originálně a zábavně. Dominantou je jackelová TV konstrukce v bílé barvě.
sadová 3+1
místo pro velkou rodinu
Druhým bytem pro projekt Rezidence Sadová byl velkorysý prostor do patra v dispozici 3+1. Základní barva je bílá v kombinaci s dubovým dřevem v mnoha podobách. Kuchyně otevřená směrem k obývací části je zakončena knihovnou, což celý prostor zútulnilo.
Místo pod schodištěm slouží jako hlavní úložný prostor. Zábradlí je řešeno děrovaným plechem v ocelové konstrukci pro zachování vzdušnosti celého interiéru. Spára za schodištěm je podsvícená, stejně jako otevřené niky.
sadová 4+kk
pořádný kus prostoru
Jeden z největších bytů, dostupných v tomto projektu, nabízí nejvíce světla. V takto prosvětleném jižním bytě je možné si dovolit tmavý nábytek i na větších plochách. Interiér tím získá na luxusním dojmu. Pro optické prohloubení celého prostoru je za kuchyňskou linkou umístěno kouřové sklo. Zvukovou izolaci z předsíně zajišťují prosklené rámové konstrukce. Lepší akustiku za TV řeší strukturovaná stěrka, která zvládne i teplo lihového krbu. Světla Bomma nad jídelním stolem jsou šperkem celé místnosti.
domeček
dětská postýlka s přebalovacím pultem/komodou
Nejnovější realizace ve spolupráci s MgA. Ondřejem Tichým - ateliér VAQUEROS. Konstrukci tvoří frézovaná buková překližka. Povrchovou úpravou je transparentní lak, který dává vyniknout textuře dýhy v kombinaci s pastelovou barvou. Zásuvky jsou na kvalitních samodojížděcích pojezdech. Každý rádius je opracovaný do nejmenšího detailu tak, aby celek působil měkce a byl naprosto bezpečný. Možnost výběru barev a drobných úprav dle požadavků klienta.
Foto: MgA. Karolína Smilková
2kk pro letušku
interiér kuchyně v Praze
Interiér kuchyně s obývacím pokojem ve spolupráci se studiem Hanák Forum. Klientka si přála nábytek v odstínech bílé, šedé a černé - ideální základ pro kombinaci s výraznými barvami. Nábytek je vyroben na míru v matném sedmivrstvém laku. Atypická je i ocelová 3 mm tenká police, která vychází z obkladu pracovní desky. Podpěrová konstrukce je důmyslně ukrytá pod samotným LTD obkladem. Všechny skříňky mají decentní zafrézované úchytky přímo do korpusů. V případě bílých a černých dvířek je tato varianta praktičtější, než tip-on otevírání.
Jelikož klientka hodně cestuje, bylo nutné navrhnout interiér, který se bude dobře udržovat, bude působit vzdušně, čistě ale přesto útulně. Výsledkem je hravý jednoduchý prostor, který opticky osvěžují umělé květiny.
bunny
dětská houpací židle
Návrh vznikl na Fakultě výtvarných umění v rámci semestrální práce na téma "Zvíře v sedacím nábytku".
Židle je tvořena masivní dubovou překližkou lepenou v několika řadách vedle sebe. Tím dala vyniknout svojí specifické kresbě a zároveň vznikla velice pevná a maximálně odolná konstrukce. Opatřena je ekologickým a zdravotně nezávadným olejem Osmo. Židli lze použít ke klasickému sezení nebo jako houpacího koníka. Určená je dětem od dvou do pěti let. Vhodná ve větším počtu do dětských školek nebo kusově do dětských pokojů.
Foto: Geroze Geroze
kuchyně Hanák
dub, černá a beton
V přízemní části rodinného domu byl k dispozici prostor s velkými okny a spoustou denního světla. Mohli jsme si tedy dovolit použít velké plochy tmavého laku na velkorysé ploše kuchyně do tvaru U. Na ostrůvek navazuje plynule jídelní stůl z dubové překližky. Místo klasického obkladu za pracovní deskou je použita betonová stěrka, která přechází až do obývací části. Stěrka je plně omyvatelná. Stěna, která je v místnosti díky oknům nejsvětlejší tak získala příjemný tlumený odstín, který zútulnil celý prostor. Šperkem kuchyně jsou závěsná ručně foukaná česká svítidla Soap firmy Bomma.
koupelna s dotekem Bali
hexagonová mozaika, dřevo a odstíny šedé
Koupelnová skříňka byla, stejně jako předchozí kuchyně, vyrobena na míru firmou Hanák. Pracovní deska je z umělého kamene Technistone. Nad unikátním umyvadlem, které si investor dovezl z Bali je mosazná podomítková baterie Axor s retro kohoutky. Zrcadlo je podsvícené ze všech stran led páskem, čímž poskytuje dostatek světla, ale neoslňuje a nenarušuje čistotu prostoru. V kontrastu k malým šedým šestiúhelníkovým obkladům je použita velkoformátová tmavě šedá dlažba, která místnost opticky zvětšuje.
kavárna
interiér v historické budově
Návrh interiéru kavárny v Mohelnici proběhl jako součást závěrečné diplomové práce na Fakultě výtvarných umění v Brně. Projekt byl vypracován pro koncového klienta v rámci rekonstrukce hotelu, který je aktuálně v rekonstrukci. Součástí návrhu je i autorský design křesílka gap. Cílem byl vzdušný prostor, zvýrazňující původní klenby linií nepřímého osvětlení. Dominantní je křídou popisovatelná antracitová stěna poskytující nabídku denního menu i zábavu hostům.
obývací pokoj
návrh dekorace
Klientka si svépomocí vybudovala krásný a stylový obývací pokoj, který ale neměl dostatečné zatemnění v případě sledování televize a byl celý v jednom tónu béžové barvy.
Po společné konzultaci jsme doporučili závěsy světle zelené barvy v lesklém saténovém provedení, které opticky doplňují pokojové rostliny. Ze zbytku látky vznikl povlak na polštář, který celý dojem stmelí. Prostor se krásně zútulnil a získal si vlastní autentičnost díky originální barvě.
dětský pokoj
návrh interiéru do posledního puntíku
Hlavní součást interiéru je naše dětská postel s přebalovacím pultem, na zakázku vyrobena se zásuvkami a lakovaná do světle šedé barvy.
Pokoj je aktuálně cílený pro holčičku s možností změny drobných doplňků v případě nového přírůstku opačného pohlaví. Závěsy jsou zatemňovací, takže nic nebrání klidnému spánku i přes den. Pro případ nočního kojení je instalováno několik drobných světýlek, které nijak neoslňují a dotvoří celkovou hravou atmosféru. Základ pokoje tvoří neutrální odstíny šedé, bílé a dřeva, takže půjdou i do budoucna skvěle kombinovat s několika odstíny především pastelových barev.
obývací pokoj s jídelnou
malý byt s velkým duchem
gap
kavárenské křeslo
Návrh křesla je druhou částí vlastní diplomové práce na brněnské Fakultě výtvarných umění.
Matná černá jackelová konstrukce kopíruje samotný čalouněný sedák s opěrkami, čímž vznikla mezera pro pohodlné uchycení při přenesení i sezení.
Foto: Geroze Geroze
expozice hang bike
Prague Design Week 2016
Expozice pro designéra MgA. Martina Foreta v rámci týdenní výstavy Prague Design Week.
Gradient stěny vede pozornost k tomu nejdůležitějšímu - držáku kola ve tvaru srdce. Samotný výrobek si získal velkou popularitu a byla mu udělena první cena RedDot Design Award pro rok 2017.
Foto: Zdeňka Hanáková
Pokud je v koupelně vana, je v podstatě nutností umístit dva okruhy osvětlení. Jeden okruh pro přímé bodové osvětlení, druhý pro nepřímé ambientní - navozující pocit wellness. Důležité je i správné nasvícení zrcadla. Poslední dobou je hodně oblíbené efektní podsvícení po celém obvodu zrcadla, což vytvoří příjemné neoslnivé nasvícení. Při potřebě větší intenzity světla (např. k toaletním stolkům) je nejefektivnější umístit zdroje přímo na plochu zrcadla, ideálně v neutrálním bílém odstínu, tak aby nezkresloval barvu tváře.
Foto: Kristýna Zemánková
světlo v interiéru
realizace bytu v secesním domě Praha
Důležitost umělého osvětlení v interiéru bych řadila hned vedle dobře řešené dispozice, správné ergonomie nábytku a kvalitně volených materiálů. Krásným příkladem je jedna z realizací v Praze, kde mi klient přenechal plnou důvěru.
Pro lidské oko je jedním z nepřirozenějších zdrojů světlo nepřímé, čehož se dá lehce dosáhnout pomocí LED pásků vhodně umístěných různě po interiéru. Nepřímé osvětlení člověk využije především v podvečer, kdy nepotřebuje ostré světlo např. při sledování televize nebo posezení s přáteli. Světlo dokáže navodit atmosféru hořící svíčky nebo zapadajícího slunce. Ideální je volit osvětlení s možností regulace jeho intenzity ale i teploty. Jasné bílé světlo nás v šedivé ráno dokáže příjemně nabudit a barva ohně zase uklidní večer před spaním.
Bodové směrové osvětlení efektně zvýrazní strukturu omítek, různých 3D obkladů a kamenných stěn nebo podtrhne dojem fotografie a obrazu na stěně.
Nad jídelní stůl je dobré volit směrové osvětlení, které nás vede k tomu nejdůležitějšímu - obsahu talíře. Barva je v tomto případě ideální neutrální, aby vizuálně neměnila barvu pokrmů a nápojů.
Neméně důležité je osvětlení v kuchyni, které musí být především funkční. Kromě stropního osvětlení je nezbytné kvalitně osvětlit především pracovní plochu. Umístěním světla pod spodní hranu horních skříněk dosáhneme nejlepšího účelu a nestane se nám, že bychom si vlastním tělem stínili při práci. V případě, že není v místnosti dostatek denního světla, je dobré zauvažovat nad dodatečným osvětlením uvnitř skříněk. Opět tím předejdeme zastíněním při hledání potravin a nádobí...
champagne interiér
kuchyně s jídelnou v RD
Další z projektů ve spolupráci s Hanák nábytek. Klientka si přála světlou decentní kuchyni s velkým úložným prostorem. Na skříňkách je použitý champagne sedmivrstvý lak ve vysokém lesku v kombinaci s dubovou překližkou na jídelním stole. Dřevo v interiéru zastupuje i masivní odkládací stolek a jednoduchá lampa. Vysoký lesk na skříňkách prostor opticky zvětšuje, ovšem oproti matu je náročnější na údržbu.